Avukatların yargılandığı dava ertelendi: Öcalan’ı savunduğumuz için yargılanıyoruz

img
İSTANBUL- PKK Lideri Abdullah Öcalan’la yaptıkları görüşmeler nedeniyle haklarında açılan dava duruşmasında konuşan Rezan Sarıca, Öcalan’ı savundukları için yargılandıklarını söyledi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Ali Maden, Baran Doğan, Cengiz Yürekli, İnan Akmeşe, Mahmut Taşçı, Mehmet Selim Okçuoğlu ve Suat Eren hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla İstanbul 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması verilen aranın ardından savunmalarla devam etti. 
 
TASFİYE AMAÇLI AÇILDI
 
Duruşmaya verilen 10 dakikalık aranın ardından savunmasını sürdüren müdafi avukat Özgür Erol, dosyanın çözüm sürecine ve Kürt meselesinin diyalogla çözümüne dâhil olan herkesi tasfiye etmek ve "bir daha kimsenin böyle bir şey kalkışmasına" cesaret edememesi adına hazırlandığına dikkati çekti. Erol, soruşturmanın aslında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarına delil toplamaya yönelik hazırlandığına işaret etti.
 
PLAN NEYDİ? 
 
Özellikle dosyada 2006 ve 2007 yılında İmralı'da gerçekleştirilen görüşmelerin yer aldığına işaret eden Erol, “Ana mesele o dönem bu görüşme trafiğini başlatan yapı ve Emre Taner hakkında bilgi toplamaktır. 'Önderlik Komitesi' 5 avukata mı teslim edilmiş, böyle bir iddia olabilir mi? ‘Önderlik Komitesi’ işin makyajıydı. 2011 Kasımında avukatları gözaltında tutarken sık sık mülakata çağırıyorlardı. Avukatlara 'mektupları gördünüz mü' sorularını yöneltmişler. Halbuki mektuplar belli oranda basına yansıyordu. ‘Biz burada 30 -40 avukat alırız’ bir tufan kıyamet kopar. Bunlarda  ‘bizi kendiniz çağırdığınız götürdünüz’ diye çıkarlar her şeyi deşifre ederler. Planlanan buydu” dedi. 
 
BERAAT TALEBİ
 
Hedeflenen amaca ulaşılmadığını vurgulayan Erol, “Ancak bu olmadı.  Buda onun bir devamı. Bu kadar aleni bir şekilde yöntemi usulü, bir araya getirme biçimi itibarıyla bu kadar kirli bir yapının hazırladığı dosyadan sağlıklı bir şey çıkmaz. Bu sebeplerle yargılanan avukatlar hakkında beraat kararı verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.
 
HUKUKİ BİLGİ VERMEK SUÇ!
 
Ardından savunma yapan Öcalan’ın avukatı Mahmut Taşçı, 40 yıldır avukatlık yaptığını ancak ilk defa 10 yıl önce yapılan bir soruşturmanın davaya dönüştüğünü söyledi. Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede birçok çelişkinin olduğunu dile getiren Taşçı, iddianamenin apar topar hazırlandığını kaydetti. Hakkındaki suçlamalara dönük savunma yapan Taşçı, 6 Şubat 2012’de yaptığı bir telefon görüşmesinin önüne konulup suç sayıldığını kaydetti. Bu telefon görüşmesinde Tutuklu Ailelerle Yardımlaşama ve Dayanışma Derneği’nden (TUHAY-DER) bir yöneticiye hukuki bilgi verdiğini belirten Taşçı, hukuki bilgi vermenin suç olmadığını ifade etti. 
 
ÖCALAN’LA GÖRÜŞEMEDİ
 
“Hukukçu markete gittiğinde marketçi, manava gittiğinde manav hukuki bilgi talebinde bulunur” diyerek hukuki bilgi vermenin suç almadığını yineleyen Taşçı, avukat olarak katıldıkları davaların da önlerine suç olarak konulduğunu hatırlattı. “Davaya girmeyeceksek ne yapacağız. Hukuksuzluk yaşanmasın diye her zaman her yere gideriz” diyerek sözlerini sürdüren Taşçı, Öcalan’la görüşmek üzere iki defa İmralı Adası’na gittiğini ancak her iki defada çıplak aramaya maruz bırakıldığını, bunu kabul etmediği için görüşme gerçekleştiremediği bilgisini paylaştı. 
 
POLİS VE SAVCILAR HAPİSTE
 
Ardından söz alan Öcalan’ın avukatlarından Mehmet Selim Okçuoğlu, şunları dile getirdi: “Bize soruşturma açan polis ve savcılar şu an hapisteler. Bu soruşturmaya egemen olan mantık bugün önümüzdeki yargılama dosyasında karşımıza yeniden çıkıyor. Çatışma sürecinin tekrar başlamasıyla birlikte binlerce can gitti. Hakkımızda açılan kamu davasının başlangıç ayaklarında biri Kürt meselesinin barışçıl çözümüne yönelik politikaları akamete uğratmak için kimi siyasiler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşları ile kişileri hedef alıp etkisizleştirme çalışmaları kapsamında başlatılan bir soruşturma dosyasına dayanmaktadır.” 
 
DAVA KAPANMALI
 
Ardından söz alan Öcalan’ın avukat Rezan Sarıca, görülmekte olan davanın soruşturmasında yer alan iddiaların 2013’te havuz medyası tarafından gündeme taşındığını ve o günden beri manipülasyon  yapıldığını kaydetti. Soruşturmanın açılma sürecine değinen Sarıca, Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izninin alınmadığını bu nedenle soruşturmanın hukuksuz olduğunu kaydetti. Bu nedenle 10 yıl açılan davadan da yargılanmalarının hukukla bağdaşmadığını ifade eden Sarıca, davanın doğruca kapanması gerektiğini ifade etti. 
 
ÖCALAN’IN SÖZ HAKKI ENGELLENDİ
 
Haklarında soruşturma açılması ve davaya dönüşmesinin temelinde Öcalan’a avukatlık yapmaları olduğuna işaret eden Sarıca, şöyle devam etti: “Öcalan için İmralı 1999’da yeninden dizayn edildi. Tek kişinin kalabileceği bir ortam yaratıldı. 10 yıl boyunca tek başına tecrit altında kaldı. Ayrıca 10 yıllın ardından 5 tutuklu Ada’ya alındı. Aynı şey onlara da yapıldı. Daha sonra Öcalan’ın avukatlığını yapan 50’ye yakın avukat gözaltına alındı, yargılandı ve tutuklandı. 8 yıldır tek bir görüşme gerçekleşmedi. Başvurularımızın yüzde 90’ı reddedildi. 2014’ten beri sadece 6 aile görüşmesi oldu. 2 defa telefon görüşmesi oldu Öcalan’ın söz hakkı engelleniyor.” 
 
İNSANLIK DIŞI UYGULAMALAR
 
Öcalan’a yönelik özel, olağanüstü bir rejimin uygulandığını sözlerine ekleyen Sarıca, şunları ifade etti: “Sayın Öcalan’a dönük tutum infaz rejimine aykırı olarak gelişiyor. Normal avukat kimliğimizle bütün tutuklularla görüşebiliyorken, Sayın Öcalan söz konusu olduğunda bu durum engelleniyor. O olduğunda hukuk işlemiyor. Sayın Öcalan’a dönük uygulamalar, tecrit etme durumu ulusal ve uluslararası hukuk sözleşmelerine aykırıdır. Uygulamalar insanlık dışıdır. Şu anda da bu uygulamalar devam ediyor.” 
 
SAYIN DEMEK SUÇ MU? 
 
Emniyette verdikleri ifadede “Sayın Abdullah Öcalan” ibaresinin suç olarak görüldüğünü belirten Sarıca, “Bizler, müvekkilimizin dosyasını alamayan, sorgulamaya yapamayan ve evrakları inceleyemeyen avukatlarız. Avukatlık mesleğimizi yapmamamız için her türlü uygulamayla karşı karşıya bırakıldık. Sayın dediğimiz için suç sayılıyor. Bunun hukuki bir izahı var mı?” diye sordu. 
 
ÖCALAN’A YAKLIŞIM HUKUKU BELİRLİYOR
 
Bir gazeteciyle yaptığı telefon görüşmesine de değinen Sarıca, bunun suçlama konusu yapıldığını söyledi. O dönemde 4’üncü yargı paketi üzerine konuştuklarını dile getiren Sarıca, şunları söyledi: “Bizimle ilgili açılan bu dava, havuz medyasına servis edildi. Burada suçlandık. Linçe uğradık. Ayrıca şöyle dikkat çekici bir husus var: Türkiye’de hazırlanan yasalar, Öcalan’a göre hazırlanıyor. Bunu da telefonda gazeteciye aktarmıştım. O dönem hazırlanan yargı paketi Öcalan’a dönük olumlu bir gelişme olmasın diye her şey yapıldı. Öcalan’a yaklaşım Türkiye’nin hukukunu şekillendiriyor. Normal bir hukuk sisteminde Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmadığı için ve izinsiz telefon dinlemesi yapıldığı için soruşturmanın davaya dönüşmeden düşmesi gerekiyordu. Bu nedenle beraatımı talep ediyorum.” 
 
SİYASİ SAİKLERLE AÇILDI
 
Sarıca’nın ardından söz alan Öcalan’ın eski avukatlarından Suat Eren, iddianamenin itibar edilmesi gereken bir iddianame olmadığını söyledi. Davanın siyasi saiklerle açıldığını belirten Eren, hakkındaki suçlamalar şöyle cevap verdi: “Kız kardeşim ve arkadaşım ile yaptığımız telefon görüşmeleri yanı sıra müvekkillerimle yaptığım görüşmeler suç unsuru olarak gösteriliyor. Hakkımda 28 kere dinlenme talep edilmiş. Ancak sadece 5 görüşme var. Bunlar da dediğim gibi kardeşimle, kız arkadaşım ve müvekkillerimle yaptığım görüşmeler.” 
 
ADALET EMNİYET GÖREVLİSİNE TESLİM EDİLEMEZ
 
Tapelerin ardından gizli tanık iddialarına değinen Eren, “Madem ben örgüt üyesiyim, 10 yıldır ne bekliyordunuz. 10 dakika ara verelim heyet iddianameyi okusun maddi gerçeği görecek. Adalet, kendini bilmez birkaç emniyet görevlisine teslim edilemez” diye konuştu. 
 
HUKUKSUZ DİNLEME
 
Dosyada yer alan tapelere işaret ederek savunmasına başlayan avukat Baran Doğan ise, söz konusu tapelere dair diyecek bir şeyin olmadığını söyledi. Avukat olarak hukuksuz bir şeklide dinlendiğini ve bu nedenle cevap verme gereği duymadığını vurgulayarak Doğan, şunları dile getirdi: “Nasıl anlıyorsanız anlayın, cevap vermeyeceğim. Konuşmalara dair somut bir deliliniz varsa ve dosyaya konulursa o zaman yanıt olurum. Ayrıca bu dosya aslında benle, bizle ilgili değil. Öcalan’ın politik kişiliğiyle ilgili. İmralı Adasına niçin gittiğim soruluyor. Müvekkilimle görüşme nasıl suçlama konusu yapılabilir? Aynı sebepten daha önce yargılandım ve beraat ettim tekrardan bu dava niçin açılıyor?” 
 
TECRİT EDİLİYOR
 
Öcalan’a dönük uygulamalara da değinen Doğan, ona yönelik bir infaz rejimi uygulaması olduğunu söyledi. Öcalan’ın dışarıyla bağlantısının kesilmesinin hedeflendiğini belirten Doğan, bu şekilde tecrit edilmeye çalışıldığını kaydetti. 
 
DURUŞMA ERTELENDİ
 
Doğan’ın savunmasının ardından müdafi avukatlar söz aldı. Avukatların savunması ardından mahkeme, duruşmaya 20 dakika ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti avukat İnan Akmeşe’nin savunmasının beklenmesine, sanıkların üzerlerine yüklenen suçun vasıf ve mahiyeti ile dosyanın mevcut delil durumu göz önüne alınarak duruşma 16 Aralık’a ertelendi.

Diğer başlıklar

00:23 Öğrenciler eylemlerini sürdürüyor
00:16 Dedeoğulları’nın korunmasına yönelik Valilik ve Kaymakamlık’ta kayıt bulunamadı
24/09/2021
22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret
17:51 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
17:44 STÖ’lerden kayyım tepkisi: Yüksekova’da rant anlayışı hakim
17:41 Burhan Sönmez PEN International başkanı seçildi
17:30 Cenevre’deki 'Türkiye Mahkemesi' kararını açıkladı
16:57 Eğitim Sen: Okul koridorlarında ezan okutuluyor
15:23 İHD: Öğrencilerin barınma sorununa kalıcı çözüm bulunsun
15:11 Barış Anneleri: İşgale karşı birlik olalım
14:53 Biden’la görüşemeyen Erdoğan: Daha önce bu durumu yaşamadım
14:01 200 avukat Adalet Nöbeti’nde: Şenyaşar ailesinin talebi talebimizdir
13:51 Mahkemeden HDP'li Tosun'a suç duyurusu
13:40 Deniz Poyraz’ın ailesinden suç duyurusu
13:31 Bebeklere aşı yapıldığını iddia eden Kurugöl’e soruşturma
13:14 Ekonomist Falakaoğlu: Faiz indiriminin faturası halka kesilecek
13:11 'Yaşam ve ekoloji için harekete geç'
13:10 Adalet Nöbeti'nin 200'üncü günü: Pankarta el konuldu
12:28 Jineoloji dersi lise müfredatında
12:27 Mardin'de kaza: İki kişi yaşamını yitirdi
11:54 Yüzde 98 engelli tutuklu Güven’den haber alınamıyor
11:53 Doğu Karadeniz’de kar yağışı
11:40 Esat-Eryaman davası yine ertelendi
11:30 Ardahan’da devam eden orman katliamına karşı eylem kararı
11:23 Şenyaşar Ailesi 200 gündür adalet bekliyor
11:22 Alevileri hedef alan öğretmene işlem yapılmadı
11:03 Günay: Öcalan çözüm yerinin Meclis olduğunu defalarca dile getirdi
11:02 'Almanya'da sol partiler kazanırsa Türkiye ile ilişkiler gözden geçirilecek'
10:34 AKP önünde gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı
10:26 ZMO Adana Şube Başkanı Korkut: Pamuğun kilo alım fiyatı 9 TL'nin altında olmamalı
09:42 Manavgat'ta orman yangını
09:41 Alıkonan çocuk bulundu
09:20 İZAHED Başkanı Mütfüoğlu: Bebeklere Kovid aşısı yapılması mümkün değil
09:04 Ucuz iş gücü olmak yerine köyüne döndü
09:04 CİSST Hukuk Danışmanı: Yargı yetkisi cezaevi idarelerine verildi
09:03 İstanbul'da Kürtçe kurslar
09:02 Van sokakları: Öcalan'sız çözüm olmaz
09:02 Barınamayan öğrenciler: Sokakta olmaya devam edeceğiz
09:02 Vicdani retçiye 11 yılda 14 dava
09:02 Türkay: İklim krizine karşı ekolojik paradigma imkansız değil
09:01 Galatasaray Meydanı tekrar ablukaya alındı
09:01 Son isteği ölmeden önce köyünü görmek
09:01 Bayrak’tan Kürt diplomasi tarihi
09:00 24 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
23/09/2021
23:39 Avrupa Birliği seyahat listesini güncelledi
22:35 Bodrum'da makilik alanda yangın
22:26 Kuş Cenneti yanıyor: 34 saattir müdahale yok
22:11 AKP il binası önünde açıklama yapan SGDF’lilere müdahale: 3 gözaltı
20:58 ‘100 neden’ kampanyası panelinden ortak çağrı: Erdoğan yargılansın
20:52 Koronadan 217 kişi daha hayatını kaybetti
20:24 Şenyaşar ailesine destek: #Adaletİçin200Gün
20:19 Alevi Vakıflar Federasyonu: 73 cemevini öğrencilere tahsis ediyoruz
19:44 ABD’de askeri üsse silahlı saldırı
19:24 Çocuğu istismar eden Yaşar Kısa yine tutuklanmadı
19:00 Otogaza zam
18:56 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrıldı!
18:52 İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 yeni toplumsal cinsiyet protokolü imzaladı
18:45 Perilli: Türkiye’de yargı bireyi değil devleti koruyor
18:29 Erdoğan: Türkiye’de Kürt sorunu yok
18:02 PTT-Sen üyelerine yapılan tehdit protesto edildi
17:40 Kubat Talabani: Gazetecilerin cezalandırılmasına karşıyız
16:50 Musa Orhan hakkında paylaşım yapan Bor’a beraat
16:43 Helikopter saldırısıyla öldürülen kolberler toprağa verildi
16:22 Encü'den Savcı Sayan hakkında suç duyurusu
16:09 Almanya'da 'Ülkücü Hareket' raporu: Anayasa'ya aykırı
15:40 Ajansımızın Yazı İşleri Müdürü’ne ‘helikopter’ soruşturması
15:22 Kobanê Davası ertelendi
15:17 TJA aktivisti Bilgin'e 9 yıl hapis
15:04 Yangın yayılıyor, müdahale yok!
15:00 MB politika faizini yüzde 18’e indirildi
14:37 Diyarbakır Cezaevi'nde kalan 4 tutukluya sürgün
14:37 İşyeri hekimleri taşeronlaştırılıyor
14:31 HDP Gençlik Meclisi üyesi Ünsal tutuklandı
14:03 Mersin Tabip Odası asistan hekimlerin taleplerini açıkladı
14:02 MHP’den 7 isime ihraç
13:44 ‘Silahlı terör örgütü’ soruşturması sayısı Kayseri, Manisa ve Samsun’un nüfusundan fazla
13:32 Sanatçı Kadir Çat'a ceza talebi
13:22 Tuncel: Beklentim yok, heyetinizi reddettim
13:19 3 tutuklunun infazı yakıldı
13:19 6 aylık bebeklere 'yanlışlıkla' Covid aşısı yapıldığını öne sürdü
13:02 TTB Başkanı Fincancı: Meslektaşlarımız yokluğa terk edildi
12:53 Ünlü'yü katleden Yolum'un avukatı gelmeyince duruşma ertelendi
12:50 Süheyla Taş’ın duruşması ertelendi
12:43 İHD MYK üyesi Çağlayan’a gizli tanık beyanıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası
12:36 Aslan ve Müçel’in duruşması Kürtçe tercüman olmadığı gerekçesiyle ertelendi