Kadınlardan 'Özgürlük Zamanı' mitingi

img

DİYARBAKIR - TJA ve DBP, "Irkçılığa ve cinsiyetçiliğe êdî bes e, şimdi kadın özgürlük zamanı" şiarıyla 16 Ekim'de Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenleyeceği mitinge çağrı yaptı. 

 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), "Irkçılığa ve cinsiyetçiliğe êdî bes e (Artık yeter), şimdi kadın özgürlük zamanı" şiarıyla 16 Ekim'de Diyarbakır'da bölgesel miting düzenlenecek. Mitingin duyurusuna ilişkin  DBP Bağlar ilçe binasında açıklama yapıldı. "Irkçılığa ve cinsiyetçiliğe êdî bes e (Artık yeter), şimdi kadın özgürlük zamanı" pankartının açıldığı açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Barış Anneleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD FED), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), MED-DER yönetici ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.
 
‘KAMPANYAYI MİTİNGE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’
 
 
 
DBP PM üyesi Zeynep Üren, daha önceki "Kendimizi Savunuyoruz" kampanyasını hatırlatarak mitinge içeriğine ilişkin konuştu. Üren, "Uzun bir süredir kampanyamız vardı ve şimdi o kampanyayı mitinge dönüştüreceğiz. Kürt halkının üzerindeki tecrit her yere yayıldı. Cezaevlerinde de dışarıda Kürt kadın hareketine çok ciddi saldırılar var. Dün Ayşe Gökkan'ın duruşmasında da bu durumu çok net gördük. Deniz Poyraz'a yapılan saldırı da özgürlüğe yapılan saldırıdır. Kürtler üzerinde faşizm uygulanıyor. Her sabah bir kadın katliamı ile uyanıyoruz. Biz bu saldırılara karşı ev ev, mahalle mahalle, dolaşacağız, Kürt kadınlarının üzerindeki saldırıları boşa çıkaracağız. Dilimiz, sanatımız, sözümüz üzerindeki saldırılara karşı çalışmalar yürüteceğiz" dedi.
 
Kısa açıklamanın ardından basına kapalı toplantılarını sürdüren kadınlar, daha sonra DBP binası önünde açıklama yaptı. Burada konuşan HDP Milletvekili Semra Güzel, kölelik kültürüne karşı özgürlük kültürünü inşa ettiklerini söyledi. 
              
' KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ RUH'                    
 
Kadın özgürlük mücadelelerinin zihniyet devrimi temelinde demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir yaşam kültürünü inşayı kapsadığını söyleyen Güzel, "Tarihin en eski ezilen cinsi, sınıfı ve ulusu olan kadınlar kendisiyle birlikte toplumu ve dünyayı özgürleştirecek. Zamanın ruhu kadın özgürlükçü ruhtur. Kadın özgürlükçü ruh dünyada ciddi bir gelişme ve yükseliş halindedir. Kadının örgütlü kimliğiyle öne çıkması kapitalist moderniteyi sarsmakla kalmıyor aynı zamanda çözülüşünü de hızlandırıyor" diye belirtti.                           
 
'KADINLAR FAŞİZMİ YIKACAK'
 
Güzel, tüm dünyada diktatörlüklere, katliamcı rejimlere ve erkek egemen düzenin faşizmine ırkçılığına her türlü kırım politikalarına karşı yürütülen mücadelenin öncüsün kadınlar olduğunu kaydetti. Bugün Afganistan’da  da Taliban’ın karanlığına karşı yine Afgan kadınların alanlara çıkarak özgürlüğü haykırdığına değinen Güzel, "Erkek egemen iktidarlar kaybetme korkusu ve telaşına düştüler. Bu yüzden kadına yönelik saldırılar da yoğunlaştı. Tüm bu saldırılar karşısında kadınlar egemen erkekliği daha fazla sorgulayarak kadın özgürlük çizgisinde örgütlenerek mücadele kararlılıklarını ortaya koymuşlardır. Biz kadınların örgütlü mücadelesi ortak bir ruh, duygu ve zihniyeti geliştiriyor böylesi evrensellik kazanıyor. Erkek egemen gericilik kültürünün vardığı nokta olan faşizm biz kadınların bütünlüklü ortak mücadelesiyle yıkılacaktır" ifadelerini kullandı.
 
'TOPLUM KIRIM YAŞANIYOR'
 
Türkiye’de bir kadın kırımının yaşandığına dikkati çeken Güzel, "Ve bu kırım toplum kırım, kültür kırım olarak derinleştiriliyor. Bu durum faşizmle yakından bağlantılıdır. AKP-MHP kadın düşmanı gerici iktidar kadına yönelik şiddeti teşvik ediyor ve bunu bir politika olarak yürütüyor. Genelde topluma özelde kadına yönelik şiddet, sindirme tam bir savaş politikası çerçevesinde sürdürmektedir. Çünkü faşizm iradesi kırılmış, kişiliği parçalanmış, çaresiz köle kadın ve köle topluma dayanarak var olabiliyor. Köle kadın ve toplum olmadan faşizm ayakta kalamaz. Bu yüzden faşizm örgütlü kadına saldırıyor, işkence ediyor, tutukluyor, katlediyor, kurumlarını kapatıyor, örgütlülüğünü dağıtmaya, mücadele gücünden düşürmeye çalışıyor. Bunun için erkek egemen sistem cinsiyetçiliği derinleştirip, kışkırtarak erkeği kadın düşmanı ve katili haline getiriyor" diye konuştu.          
 
'KÖLE KADIN DAYATMASI'
 
 Her güne vahşice katledilen kadın katliamlarına uyandıklarını belirten Güzel, "Yine taciz ve tecavüzler kadın katliamlarıyla yarışıyor. Faşizm-erkek egemen sistem bu durumdan besleniyor, ömrünü uzatıyor. Eşbaşkanlık, eşit temsiliyet sistemini ortadan kaldırmaya yönelik saldırıları ve İstanbul sözleşmesinden çekilmesi iktidarın kadın düşmanlığını bir kez daha ortaya koyduğu kadar köle kadına dayandırdığı toplumsal yapı oluşturma çabasının sonuçlarıdır" diye ifade etti. 
 
'TECRİTTEN BAĞIMSIZ DEĞİL'
 
Milliyetçiliğin erkek egemen faşizminin ideolojisi olduğunu vurgulayan Güzel, şöyle konuştu: "Kendine muhalif herkesi düşman görerek, hedef göstererek, terörize ederek her yerde saldırılarını yoğunlaştırarak özgürlük ve demokrasi mücadelesini tasfiye etmeye çalışmaktadır. HDP İzmir il binasına yapılan saldırıda katledilen Deniz Poyraz olayı, Konya Meram’da Dedeoğlu ailesine yönelik katliam ve her gün rutin hale gelen Kürtlere yönelik ırkçı linç saldırıları meşrulaştırarak herkesi faşizmine ortak etmeye çalışmaktadır. Tüm bu saldırılar başta zindanlar olmak üzere 12 Eylül faşizmini katbekat aşan uygulamalar ülkede bir yönetime dönüşen tecrit politikalarından bağımsız değildir."
 
MİTİNGE ÇAĞRI
 
Güzel, açıklamanın devamında şunları söyledi: "Kürdistan’da kadın, çocuk ve gençlere yönelik özel-psikolojik savaşın bir parçası olarak taciz, tecavüz, uyuşturucu, fuhuş ve katliamlar geliştiriliyor. Faşizmin tüm saldırıları kadın iradesini kırma ve teslim alma çabasıdır. Faşizmin saldırıları biz kadınlara ortak mücadele anlayışında buluşarak, birleşik mücadele yürütmenin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bizleri korku çemberine almaya çalışan erkek egemenlikli cinsiyetçi kültürün tüm saldırılarına karşı öfkemiz büyüyor, direnişimiz yükseliyor kadın özgürlük mücadelemiz derinleşiyor. Egemen erkekliğe, sistemine ve modernitesine diz çökmüyor, boyun eğmiyor, teslim olmuyoruz. Yükselen kadın bilinci ve mücadelesiyle kadın kırım, toplum kırım, kültür kırım politikalarına ve Irkçılığa, cinsiyetçiliğe edi bese şimdi kadın özgürlük zamanı demek için 16 Ekim’de Amed İstasyon Meydanı'nda yapacağımız mitinge tüm kadınları bekliyoruz."
 
Açıklama, Jin Jiyan Azadî sloganı ve alkışlarla son buldu.

Diğer başlıklar

22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret
17:51 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
17:44 STÖ’lerden kayyım tepkisi: Yüksekova’da rant anlayışı hakim
17:41 Burhan Sönmez PEN International başkanı seçildi
17:30 Cenevre’deki 'Türkiye Mahkemesi' kararını açıkladı
16:57 Eğitim Sen: Okul koridorlarında ezan okutuluyor
15:23 İHD: Öğrencilerin barınma sorununa kalıcı çözüm bulunsun
15:11 Barış Anneleri: İşgale karşı birlik olalım
14:53 Biden’la görüşemeyen Erdoğan: Daha önce bu durumu yaşamadım
14:01 200 avukat Adalet Nöbeti’nde: Şenyaşar ailesinin talebi talebimizdir
13:51 Mahkemeden HDP'li Tosun'a suç duyurusu
13:40 Deniz Poyraz’ın ailesinden suç duyurusu
13:31 Bebeklere aşı yapıldığını iddia eden Kurugöl’e soruşturma
13:14 Ekonomist Falakaoğlu: Faiz indiriminin faturası halka kesilecek
13:11 'Yaşam ve ekoloji için harekete geç'
13:10 Adalet Nöbeti'nin 200'üncü günü: Pankarta el konuldu
12:28 Jineoloji dersi lise müfredatında
12:27 Mardin'de kaza: İki kişi yaşamını yitirdi
11:54 Yüzde 98 engelli tutuklu Güven’den haber alınamıyor
11:53 Doğu Karadeniz’de kar yağışı
11:40 Esat-Eryaman davası yine ertelendi
11:30 Ardahan’da devam eden orman katliamına karşı eylem kararı
11:23 Şenyaşar Ailesi 200 gündür adalet bekliyor
11:22 Alevileri hedef alan öğretmene işlem yapılmadı
11:03 Günay: Öcalan çözüm yerinin Meclis olduğunu defalarca dile getirdi
11:02 'Almanya'da sol partiler kazanırsa Türkiye ile ilişkiler gözden geçirilecek'
10:34 AKP önünde gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı
10:26 ZMO Adana Şube Başkanı Korkut: Pamuğun kilo alım fiyatı 9 TL'nin altında olmamalı
09:42 Manavgat'ta orman yangını
09:41 Alıkonan çocuk bulundu
09:20 İZAHED Başkanı Mütfüoğlu: Bebeklere Kovid aşısı yapılması mümkün değil
09:04 Ucuz iş gücü olmak yerine köyüne döndü
09:04 CİSST Hukuk Danışmanı: Yargı yetkisi cezaevi idarelerine verildi
09:03 İstanbul'da Kürtçe kurslar
09:02 Van sokakları: Öcalan'sız çözüm olmaz
09:02 Barınamayan öğrenciler: Sokakta olmaya devam edeceğiz
09:02 Vicdani retçiye 11 yılda 14 dava
09:02 Türkay: İklim krizine karşı ekolojik paradigma imkansız değil
09:01 Galatasaray Meydanı tekrar ablukaya alındı
09:01 Son isteği ölmeden önce köyünü görmek
09:01 Bayrak’tan Kürt diplomasi tarihi
09:00 24 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
23/09/2021
23:39 Avrupa Birliği seyahat listesini güncelledi
22:35 Bodrum'da makilik alanda yangın
22:26 Kuş Cenneti yanıyor: 34 saattir müdahale yok
22:11 AKP il binası önünde açıklama yapan SGDF’lilere müdahale: 3 gözaltı
20:58 ‘100 neden’ kampanyası panelinden ortak çağrı: Erdoğan yargılansın
20:52 Koronadan 217 kişi daha hayatını kaybetti
20:24 Şenyaşar ailesine destek: #Adaletİçin200Gün
20:19 Alevi Vakıflar Federasyonu: 73 cemevini öğrencilere tahsis ediyoruz
19:44 ABD’de askeri üsse silahlı saldırı
19:24 Çocuğu istismar eden Yaşar Kısa yine tutuklanmadı
19:00 Otogaza zam
18:56 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrıldı!
18:52 İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 yeni toplumsal cinsiyet protokolü imzaladı
18:45 Perilli: Türkiye’de yargı bireyi değil devleti koruyor
18:29 Erdoğan: Türkiye’de Kürt sorunu yok
18:02 PTT-Sen üyelerine yapılan tehdit protesto edildi
17:40 Kubat Talabani: Gazetecilerin cezalandırılmasına karşıyız
16:50 Musa Orhan hakkında paylaşım yapan Bor’a beraat
16:43 Helikopter saldırısıyla öldürülen kolberler toprağa verildi
16:22 Encü'den Savcı Sayan hakkında suç duyurusu
16:09 Almanya'da 'Ülkücü Hareket' raporu: Anayasa'ya aykırı
15:40 Ajansımızın Yazı İşleri Müdürü’ne ‘helikopter’ soruşturması
15:22 Kobanê Davası ertelendi
15:17 TJA aktivisti Bilgin'e 9 yıl hapis
15:04 Yangın yayılıyor, müdahale yok!
15:00 MB politika faizini yüzde 18’e indirildi
14:37 Diyarbakır Cezaevi'nde kalan 4 tutukluya sürgün
14:37 İşyeri hekimleri taşeronlaştırılıyor
14:31 HDP Gençlik Meclisi üyesi Ünsal tutuklandı
14:03 Mersin Tabip Odası asistan hekimlerin taleplerini açıkladı
14:02 MHP’den 7 isime ihraç
13:44 ‘Silahlı terör örgütü’ soruşturması sayısı Kayseri, Manisa ve Samsun’un nüfusundan fazla
13:32 Sanatçı Kadir Çat'a ceza talebi
13:22 Tuncel: Beklentim yok, heyetinizi reddettim
13:19 3 tutuklunun infazı yakıldı
13:19 6 aylık bebeklere 'yanlışlıkla' Covid aşısı yapıldığını öne sürdü
13:02 TTB Başkanı Fincancı: Meslektaşlarımız yokluğa terk edildi
12:53 Ünlü'yü katleden Yolum'un avukatı gelmeyince duruşma ertelendi
12:50 Süheyla Taş’ın duruşması ertelendi
12:43 İHD MYK üyesi Çağlayan’a gizli tanık beyanıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası
12:36 Aslan ve Müçel’in duruşması Kürtçe tercüman olmadığı gerekçesiyle ertelendi
12:24 Kobanê Davası’nda konuşan Altınörs: Zamanını doldurmuş bir dava
11:51 Gazeteci Candemir’in duruşması ertelendi