Sınırı anlamsızlaştıran direnişler: Kobanê ve Suruç

img

URFA - Dünyaya korku salan DAİŞ’e diz çöktüren Kobanê direnişi, en büyük desteğini sınırın bu tarafında yer alan Suruç'taki eylemlilikten aldı. Kentte 134 gün süren şiddetli çatışmalar boyunca burada nöbet tutanlar, Kobanê’deki direnişe nefes oldu, sınırı anlamsızlaştırdı. 

 
Tarihler 2014 yılının 15 Eylül’ünü gösterdiğinde DAİŞ, Kuzey ve Doğu Suriye'nin Kobanê Kantonu’na yönelik üç koldan saldırı başlattı. Kobanê, Suriye iç savaşının başlamasının ardından Cizîre ve Efrîn ile birlikte özyönetim ilanlarıyla ilk adımları atılan Rojava Devrimi’nin hayat bulduğu kentlerde biriydi. Rakka’yı ele geçirip, yönü çevirdiği Musul’u düşürdükten sonrasında Şengal’de Êzidîleri katliamdan geçiren DAİŞ, diğer iki merkezin ortasında yer alan Kobanê’ye saldırarak devrimi boğmak istedi.
 
Kente yönelik saldırıyı duyuran Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslüm, “Türkiye bilsin ki Kobanê düşerse, asıl tehlike onlar için doğacaktır” diyerek, herkesi direnişe davet etti. 
 
Saldırılar için binlerce DAİŞ üyesinin Türkiye sınırından Kobanê'ye geçtiği iddiası üzerine, Suruç'ta esnaf kepenk açmadı. Saldırıları protesto etmek ve Kobanê halkına destek vermek için Suruç'un Oğan (Dikmetaş) Mahallesi’nde çadır kurarak, nöbete geçti. Ardından bölge kentlerinden binlerce kişi engellemelere rağmen sınıra akın etti. Kobanê’den getirilen yaralılara yardım etmek için Kriz Masası oluşturuldu. 
 
HALK SINIRA AKIN ETTİ
 
Dönemin Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, 19 Eylül 2014’te saldırılara karşı “Kobanê'siz bir Suruç düşünülemez” diyerek seferberlik çağrısında bulundu. Bu çağrının ardından farklı ülkelerden gelen enternasyonal devrimcilerin de aralarında bulunduğu binlerce kişi sınıra akın etti. DAİŞ'in ileri düzey teknolojik silahlarla giriştiği saldırıya karşı sınıra gelenlerden bazıları engellemelere rağmen Kobanê'ye geçerek, direnişe katıldı. 
 
DİRENİŞ HER GEÇEN GÜN BÜYÜDÜ
 
Oğan'da kurulan direniş çadırı, 20 Eylül tarihinde sınırın sıfır noktasında bulunan Kobanê'nin karşısındaki Etmenik Mahallesi’ne taşındı. Kobanê'de direnenler, sınırı boydan boya insan zinciriyle kaplayanlar tarafından selamlandı, direniş her geçen gün büyüdü. 
 
Sınırda nöbet tutanlara karşı asker ve polislerin saldırısı sonucu çocuk, genç, gazeteci, kadınların da aralarında olduğu birçok kişi yaralandı. Kobanê'den Suruç'a gelenlerin çoğu ise işkencelere maruz kaldı. Hayali Kobanê'nin özgürleşmesi olan 28 yaşındaki üniversite öğrencisi Kader Ortakaya askerlece sıkılan kurşunlarla hayatını kaybetti. Tüm bunlara rağmen direnişten vazgeçmeyen halk, bütün sınıra yayılıp, insan zinciri oluşturuldu. Sınırın sıfır noktasında direniş sürerken, bölge kentleri ve Türkiye'nin birçok kentinden saldırılara karşı Kobanê halkıyla dayanışma ve destek çağrıları yükseldi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, 2 Ekim 2014’te İngilizce ve Türkçe yazılı bir açıklamayla uluslararası topluma Kobanê ile dayanışma çağrısı yaptı. 
 
6-8 EKİM KOBANÊ EYLEMLERİ
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik giriştiği saldırılarının katliam tehdidine dönüştüğü bir dönemde, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 7 Ekim günü Antep'te yaptığı bir konuşmada “Şu anda Kobani de düştü düşüyor” sözlerini sarf etmesi birçok kentte binlerce kişinin yer aldığı protestolara sahne oldu. 
 
Polis ve askerlerin protestolara yönelik silahlı müdahalelerinin yanı sıra Hür Dava Partisi üyeleriyle yaşanan çatışmalar sonucu 46 kişi hayatını kaybetti. 
 
KOBANÊ DAVASI
 
6-8 Ekim eylemleri sırasında yaşanan bu ölümlerden sadece Diyarbakır’da Hür Dava Partisi üyelerinin ölümleri yargılama konusu oldu. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde tek başına iktidar olma vasfını kaybeden AKP, Kobanê olaylarının sorumluluğunu HDP’nin üzerinde yıkmaya girişti. HDP eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında dava açıldı. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin baktığı, kamuoyunda “Kobanê Davası” olarak bilinen dava dosyasında sanık olarak yer alan 108 kişi, 29 ayrı suçlamayla 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680’er yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen davanın 4'üncü duruşması, 20 Eylül 2021 tarihinde görülecek. 
 
KAPATMA DAVASININ GEREKÇESİ YAPILDI 
 
Kobanê Davası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianamenin de ana gerekçesi yapıldı. İlk iddianamenin iadesi üzerine Başsavcılık hazırladığı ikinci iddianameyi 7 Haziran’da Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi. 
Mahkemenin iddianameyi 21 Haziran'da kabul etmesiyle 70 ek klasör ve 8 flash bellek partiye iletilip, 60 günlük savunma süresi verildi. AYM, HDP Hukuk Komisyonu’nun açılan davaya ilişkin ön savunma için 60 gün ek süre talebini 3 Ekim 2021 tarihinde oy birliği ile kabul etti. 843 sayfalık iddianamede, 451 partili hakkında siyasi yasak isteniyor. 
 
KARANLIĞA TESLİM OLMADI
 
Kentte şiddetli çatışmalar yaşanırken Suruç’ta asker ve polisin tüm saldırılarına rağmen verilen direnişler Kobanê’ye adeta nefes oldu. Binlerce genç erkek ve kadının toprağa düştüğü Kobanê, kıt imkanlara rağmen karanlığa teslim olmadı. 134 gün süren direniş sonucunda tüm dünyaya korku salan DAİŞ’e diz çöktürüldü ve kent 26 Ocak 2015'te DAİŞ'ten tamamıyla temizlendi. 
 
Bütün dünyanın burada verilen emsalsiz direnişle tanıdığı ve dayanışma içerisine girdiği Kobanê’de verilen direniş aradan geçen 7 yılda sayısız makaleye, habere, onlarca belgesele, öyküye ve kitaba konu oldu. 
 
KOBANÊ VE SURUÇ DİRENİŞLERİNİN GÜNCESİ
 
Kobanê ve Suruç'ta 134 gün süren direnişin, aradan geçen 7 yılda unutulmayan bazı günceleri şu şekilde: 
 
“* 16 Eylül - DAİŞ Kobanê'nın batısında yer alan Bora, Zêrîk, Tehlîk, Degirmen ile doğusunda yer alan Serzerik, Kopirlik, Qizeli, Korik ve Heriyê köylerine yönelik tank ve ağır silahların kullanıldığı saldırılar başlattı.
 
* 19 Eylül - Kobanê Kantonuna bağlı Qeremox köyünün karşısındaki Suruç ilçesine bağlı Oğan köyünde “Kobanê Kantonu ile dayanışma ve direnişine destek” çadır nöbeti başlatıldı.
 
* 19 Eylül - HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder'den oluşan HDP heyeti, İmralı'da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmenin ardından Kandil'de KCK yürütme kurulu üyeleriyle bir araya geldi. KCK, HDP heyeti vasıtasıyla Kobanê için bütün gençlere genel seferberlik ve direniş çağrısında bulundu.
 
* 20 Eylül - Oğan köyünde oluşturulan direniş çadırında DAİŞ saldırıları nedeniyle Suruç ilçesine getirilen ve çoğunluğunun kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan Kobanêlilerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için kriz masası oluşturuldu.
 
* 26 Eylül - Mürşitpınar Sınır Kapısı'nda toplanan binlerce kişi, sınır kapısının yanındaki telleri kaldırarak, gruplar halinde Kobanê'ye geçmeye başladı.
 
* 1 Ekim - İMC TV'nin canlı yayınına yansıyan görüntülerde DAİŞ’lileirn tren raylarının altından çıkarak mevzilerine gittikleri görüldü.
 
*  7 Ekim - Kobanê'deki katliam tehlikesine karşı sınıra yürüyen onbinler, sınır boyunca köylere dağılarak nöbete geçti.
 
* 31 Ekim - Üç gün sınır hattı güzergahında bekletilen peşmerge güçleri Kobanê’ye gitmek üzere Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan geçti.
 
* 01 Kasım - Dünya Kobanê Günü nedeniyle onbinlerce kişi, Kobanê için direniş nöbetinin tutulduğu Mehser köyüne aktı.
 
* 6 Kasım - Sanatçıların insan zinciri eylemi sırasında sınırın her iki tarafına yapılan gaz bombalı ve gerçek mermili saldırıda Toplumsal Özgürlük Platformu aktivisti ve Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Kader Ortakaya (28) yaşamını yitirdi.
 
* 03 Aralık - Kobanê'de DAİŞ'e karşı savaşan YPG/YPJ'ye destek olarak gönderilen 150 kişilik ikinci Peşmerge gücü de Kobanê'ye ulaştı.
 
* 19 Ocak – Kobanê’nin en stratejik noktalarından Miştenur Tepesine YPG bayrağı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı asıldı. 
 
* 26 Ocak - Kobani'de 134 gün sonra YPG/YPJ güçleri, kent merkezini DAİŞ’ten çetelerinden temizledi.” 
 
MA / Emrullah Acar 
 
 

Diğer başlıklar

00:23 Öğrenciler eylemlerini sürdürüyor
00:16 Dedeoğulları’nın korunmasına yönelik Valilik ve Kaymakamlık’ta kayıt bulunamadı
24/09/2021
22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret
17:51 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
17:44 STÖ’lerden kayyım tepkisi: Yüksekova’da rant anlayışı hakim
17:41 Burhan Sönmez PEN International başkanı seçildi
17:30 Cenevre’deki 'Türkiye Mahkemesi' kararını açıkladı
16:57 Eğitim Sen: Okul koridorlarında ezan okutuluyor
15:23 İHD: Öğrencilerin barınma sorununa kalıcı çözüm bulunsun
15:11 Barış Anneleri: İşgale karşı birlik olalım
14:53 Biden’la görüşemeyen Erdoğan: Daha önce bu durumu yaşamadım
14:01 200 avukat Adalet Nöbeti’nde: Şenyaşar ailesinin talebi talebimizdir
13:51 Mahkemeden HDP'li Tosun'a suç duyurusu
13:40 Deniz Poyraz’ın ailesinden suç duyurusu
13:31 Bebeklere aşı yapıldığını iddia eden Kurugöl’e soruşturma
13:14 Ekonomist Falakaoğlu: Faiz indiriminin faturası halka kesilecek
13:11 'Yaşam ve ekoloji için harekete geç'
13:10 Adalet Nöbeti'nin 200'üncü günü: Pankarta el konuldu
12:28 Jineoloji dersi lise müfredatında
12:27 Mardin'de kaza: İki kişi yaşamını yitirdi
11:54 Yüzde 98 engelli tutuklu Güven’den haber alınamıyor
11:53 Doğu Karadeniz’de kar yağışı
11:40 Esat-Eryaman davası yine ertelendi
11:30 Ardahan’da devam eden orman katliamına karşı eylem kararı
11:23 Şenyaşar Ailesi 200 gündür adalet bekliyor
11:22 Alevileri hedef alan öğretmene işlem yapılmadı
11:03 Günay: Öcalan çözüm yerinin Meclis olduğunu defalarca dile getirdi
11:02 'Almanya'da sol partiler kazanırsa Türkiye ile ilişkiler gözden geçirilecek'
10:34 AKP önünde gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı
10:26 ZMO Adana Şube Başkanı Korkut: Pamuğun kilo alım fiyatı 9 TL'nin altında olmamalı
09:42 Manavgat'ta orman yangını
09:41 Alıkonan çocuk bulundu
09:20 İZAHED Başkanı Mütfüoğlu: Bebeklere Kovid aşısı yapılması mümkün değil
09:04 Ucuz iş gücü olmak yerine köyüne döndü
09:04 CİSST Hukuk Danışmanı: Yargı yetkisi cezaevi idarelerine verildi
09:03 İstanbul'da Kürtçe kurslar
09:02 Van sokakları: Öcalan'sız çözüm olmaz
09:02 Barınamayan öğrenciler: Sokakta olmaya devam edeceğiz
09:02 Vicdani retçiye 11 yılda 14 dava
09:02 Türkay: İklim krizine karşı ekolojik paradigma imkansız değil
09:01 Galatasaray Meydanı tekrar ablukaya alındı
09:01 Son isteği ölmeden önce köyünü görmek
09:01 Bayrak’tan Kürt diplomasi tarihi
09:00 24 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
23/09/2021
23:39 Avrupa Birliği seyahat listesini güncelledi
22:35 Bodrum'da makilik alanda yangın
22:26 Kuş Cenneti yanıyor: 34 saattir müdahale yok
22:11 AKP il binası önünde açıklama yapan SGDF’lilere müdahale: 3 gözaltı
20:58 ‘100 neden’ kampanyası panelinden ortak çağrı: Erdoğan yargılansın
20:52 Koronadan 217 kişi daha hayatını kaybetti
20:24 Şenyaşar ailesine destek: #Adaletİçin200Gün
20:19 Alevi Vakıflar Federasyonu: 73 cemevini öğrencilere tahsis ediyoruz
19:44 ABD’de askeri üsse silahlı saldırı
19:24 Çocuğu istismar eden Yaşar Kısa yine tutuklanmadı
19:00 Otogaza zam
18:56 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrıldı!
18:52 İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 yeni toplumsal cinsiyet protokolü imzaladı
18:45 Perilli: Türkiye’de yargı bireyi değil devleti koruyor
18:29 Erdoğan: Türkiye’de Kürt sorunu yok
18:02 PTT-Sen üyelerine yapılan tehdit protesto edildi
17:40 Kubat Talabani: Gazetecilerin cezalandırılmasına karşıyız
16:50 Musa Orhan hakkında paylaşım yapan Bor’a beraat
16:43 Helikopter saldırısıyla öldürülen kolberler toprağa verildi
16:22 Encü'den Savcı Sayan hakkında suç duyurusu
16:09 Almanya'da 'Ülkücü Hareket' raporu: Anayasa'ya aykırı
15:40 Ajansımızın Yazı İşleri Müdürü’ne ‘helikopter’ soruşturması
15:22 Kobanê Davası ertelendi
15:17 TJA aktivisti Bilgin'e 9 yıl hapis
15:04 Yangın yayılıyor, müdahale yok!
15:00 MB politika faizini yüzde 18’e indirildi
14:37 Diyarbakır Cezaevi'nde kalan 4 tutukluya sürgün
14:37 İşyeri hekimleri taşeronlaştırılıyor
14:31 HDP Gençlik Meclisi üyesi Ünsal tutuklandı
14:03 Mersin Tabip Odası asistan hekimlerin taleplerini açıkladı
14:02 MHP’den 7 isime ihraç
13:44 ‘Silahlı terör örgütü’ soruşturması sayısı Kayseri, Manisa ve Samsun’un nüfusundan fazla
13:32 Sanatçı Kadir Çat'a ceza talebi
13:22 Tuncel: Beklentim yok, heyetinizi reddettim
13:19 3 tutuklunun infazı yakıldı
13:19 6 aylık bebeklere 'yanlışlıkla' Covid aşısı yapıldığını öne sürdü
13:02 TTB Başkanı Fincancı: Meslektaşlarımız yokluğa terk edildi
12:53 Ünlü'yü katleden Yolum'un avukatı gelmeyince duruşma ertelendi
12:50 Süheyla Taş’ın duruşması ertelendi
12:43 İHD MYK üyesi Çağlayan’a gizli tanık beyanıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası
12:36 Aslan ve Müçel’in duruşması Kürtçe tercüman olmadığı gerekçesiyle ertelendi