30 OCAK 2018 GÜNDEMİ

* HDP'li Meral Danış Beştaş, "DAİŞ'e rahatsızlık duymayan Türkiye, Efrin gibi halklar bahçesinde halkın kendi kendini yönetmesinden rahatsızlık duyuyor. Uluslararası güçlerin endişeli ruh halinden vazgeçerek, tutum almaları gerekir. Daha fazla sivil insanın ölümünü beklemenin anlamı yok" dedi.  

* Hobi olarak internetten öğrendiği ahşap boyamayı mesleğe dönüştüren Ceylan Aynur Köroğlu, zorluklara rağmen yaptığı işten keyif alıyor. Köroğlu, bunun ilk iş deneyimi olduğunu söyleyerek, tüm kadınların kendi ayakları üzerinde durabileceğini belirtiyor.
 
* “Kuş Kadınların Ülkesi” adlı 24'üncü kişisel resim sergisini açan ressam Lale Temelkuran, “Kadınların yüreği hep kuşlar gibi çarpıyor bu ülkede. Belki beraber hayret ederiz hayata. Aynı toprakta yaşıyoruz, aynı kuşlara bakıyoruz sonuçta" dedi.
 
* 115 çocuğun cinsel istismar sonucu hamile kalmasını örtbas etmesiyle gündeme gelen Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ile görüşen SES Bakırköy Şube Eşbaşkanı Mürsel Fırat, Başhekim'in tek derdinin "hastaneyi aklamak" olduğunu söyledi.
 
* Gevaş ilçesine bağlı Göründü mahallesinde bulunan Kızıl Kilise, Anadolu topraklarında bulunan birçok kilise gibi yok olmamak için direniyor. Van Kültür Envanterinde ismi bulunan kilisenin ne bir tabelası var, ne de koruma altında olduğuna dair bir ibare.  
 
* Van Sebze Hali esnafı, Efrin operasyonunun zaten kötü olan ekonomiyi daha da kötü bir hale getireceğini belirterek, "Uçaklar her gün tonlarca bomba atıyor. Savaşın tüm ekonomisi bu halkın cebinden çıkacaktır" diyerek tepki gösterdi.
 
* Gittiği her deplasmanda ırkçı saldırıların hedefi olan Amedspor'un Sivas Belediyespor maçında sahaya çıkmaması kararının arkasında olduklarını vurgulayan Kulüp Başkanı Nurullah Edemen, deplasman yasağı kalkmazsa ligden düşürülmeyi göze alarak maçlara çıkmayacaklarını söyledi.
 
* "Savaşa hayır, barış hemen şimdi" açıklaması yapan TTB'nin hedef gösterilmesine tepki gösteren DTK Sağlık Komisyonu üyesi Zelal Bilgin, bu tarz hedef gösterilmelerin çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini dile getirdi.
 
* Kürt ulusal birliği çalışmaları içerisinde yer alan TJA aktivisti Ayşe Gökkan, “Efrin bugün birlikte duruşumuzun ruhu olarak ortaya çıkmazsa yarın tarih karşısında hiç birimiz kendi insanımızın karşısına çıkamayız” dedi.
 
* Efrin'in direnmeye kararlı olduğunu ve operasyonunun neredeyse santim santim yürütüldüğünü belirten Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Laçiner, "Daha işin başındayız. Daha şiddetli çatışmaların olacağı, ordunun günlerce çakılıp kalacağı zamanlar muhtemeldir. Türkiye bunun faturasını çok ağır ödeyebilir ancak farkında değiller" dedi.
 
* HDP'nin 11 Şubat'ta Ankara'da yapacağı kongreye Diyarbakır'dan güçlü bir şekilde katılacaklarını belirten HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı, “Kongre umut etiğimiz Türkiye için önemli bir adım olacak” dedi.
 
* İzmir’den Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Dengbej Axîn Biro, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde tutuklulara kart dayatması yapıldığını aktardı.
 
* HDP’li Hişyar Özsoy, bütün tarafların “ikili davrandığı” Efrin saldırısında Avrupa ülkelerinin “fırsattan istifade ilişkileri” düzeltmeye çalıştıklarını belirten Özsoy, “Belirleyici olan Kürtlerin özgücü ve direncidir” dedi.
 
* Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Bakanlar Kurulu’nun Sur için 2016 yılında verdiği "acele kamulaştırma" kararına yapılan itirazı oy çokluğuyla reddetti. Davayı ÖHP ve Sur Platformu adına takip eden avukatlar, kararın yasaya aykırı olduğunu belirterek, Danıştay’ın şu ana kadar ret kararı verdiği 98 başvuru için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.
 
* Savaş çığırtkanlığı ve savaş propagandasına karşı barış ve hakikati yazmaya devam edeceklerini dile getiren kadın gazeteciler, savaş medyasının sanal zaferlerle halkı kandırdığını söyledi.
 
* Cizre’deki yasak sırasında çocuklarını kaybeden anneler, Efrin’e dönük saldırılarda yaşamını yitiren sivilleri gördüklerinde çocuklarının akıllarına geldiğini belirterek, “Cizre’ye sessiz kaldığınız gibi Efrin’e de sessiz kalmayın” çağrısında bulundu.
 
* Günlerdir Türkiye'nin saldırısı altında olan Qestel Cindo Tepesi’nin (Burseya Dağı) Suriye'de Êzidî yurdu olarak bilindiğini dile getiren Êzidî Birliği Derneği Eş Başkanı Suat Hiso, saldırıyı DAİŞ'in Şengal Ferman’ının devamı olarak ifade etti. 
 
* Efrin'e yönelik askeri operasyonun yansımaları takip edilecek. 
 
* PYD nin katılmayacağını açıkladığı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi Rusya'nın Soçi kentinde devam edecek.
 
* Meclis'te partisi bulunan HDP, AKP, CHP ve MHP, grup toplantılarını gerçekleştirecek.
 
* "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attıkları için haklarında dava açılan 13 akademisyenin duruşması İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (09.00)
 
* DBP Yerel Yönetimler Kadın Konferansı, HDP Diyarbakır İl Örgütü binasında bulunan Vedat Aydın Konferans salonunda gerçekleştirilecek. (10.00)
 
* Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine dair davanın 65'inci duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)
 
* Tutuklu gazeteci Ahmet Şık hakkında yaptığı twitter paylaşımları gerekçesiyle açılan davanın duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.30)
 
* HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında 2011 yılında katıldığı yürüyüş, basın açıklaması ve cenaze töreninde “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (11.00)
 
* Diyarbakır'da 16 yaşındaki öğrencisine bulunduğu cinsel istismarı kabul ederek mağdurun babasını "şeriat mahkemesi"ne çağıran Coğrafya Öğretmeni Ahmet B. hakkında açılan davanın duruşması Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)
 
* İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevlerinde artarak devam eden hak ihlalleriyle ilgili Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile cezaevi idaresine Galatasaray Postanesi'nden faks gönderecek. (12.00)
 
* KHK'yle ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi emekçiler, işlerine geri dönmek için İstanbul'un farklı yerlerinde gerçekleştirdikleri eylemlerini değerlendirmek ve yaşadıkları sorunları paylaşmak için Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul 1 Nolu şubesi'nde bir araya gelecek. (13.00) 
 
* İzmir'in Çiğli ilçesinde 21 Mart 2017’de Funda Gülmez’i öldüren Ümit Şentürk'ün yargılandığı davanın 7'nci duruşması Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (13.30)
 
* Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın öldürülmesinin ardından yakılıp yıkılan Lice'de, 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 36 kişinin ise yaralandığı olaya ilişkin görülen Lice Davası İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (14.00)

Diğer başlıklar

18/10/2021
23:03 ABD Dışişleri Bakanlığı Erdoğan’ın açıklamasını yalanladı
22:32 Fırat Gizlenç polis ablukasında defnedildi
21:41 Katledilen çocukların davasında tanıklar dinlenecek
21:07 Kovid-19’dan 214 vefat, 29 bin 240 yeni vaka
20:59 Savcı 5 gazeteciye beraat istedi
20:29 BTS’nin oturma eylemi 40’ıncı haftasında
20:25 Rusya NATO nezdindeki misyonunu askıya aldı
20:19 Katı atık işçisinin dükkanı basıldı
18:44 ‘İktidarın gündeminde savaş ve kadınları daha fazla yoksullaştırma var’
18:39 Kobanê Davası tanığı Gökalp 15 gün TEM’de tutulmuş!
18:00 Azadi Partisi’nden HDP’ye ziyaret
17:28 Karakoldan dönüştürülen mülteci merkezi kapatıldı
17:11 Kamu lojmanlarının satışa çıkarılmasına tepki
17:07 Aleyna Çakır'ın baş şüphelisine ceza istemi!
16:51 Koğuşlara gece yarısı baskın: Çocuklar çok korkuyor
16:23 ATO’dan şiddet gören Doktor Yıldırım’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:18 Beytüşşebap'ta HDP’nin 9’uncu yıldönümü kutlaması
16:11 Kobanê Davası: 3 tanığın ifadelerine nasıl ulaşıldığı belli değil
16:01 Kadınlar pijama yasağını protesto etti
15:54 Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu
15:50 MKM'nin konser yasağına Batman’dan tepki
15:34 Gözaltıları protesto ederken gözaltına alındılar
15:23 Diyarbakır Barosu, Demirtaş için AK'ye başvurdu
15:23 Hatay’da aynı anda 3 hortum oluştu
15:23 Sanatçı Hozan Canê’ye 3 yıl 1 ay ceza
14:49 Mersin’de bir kadın katledildi
14:44 HDP’den şerh: Kooperatif Bakanlığı ve Kooperatifler Bankası oluşturulmalı
14:43 Suruç Katliamı davasını sahiplenme çağrısı
14:34 Sağlık örgütleri doktora şiddeti protesto etti
14:05 TİP, CHP’li belediyeyi protesto etti
13:54 Beştaş: 6-8 Ekim'de sokağa çıkan paramiliterleri SADAT mı eğitti?
13:51 HDP Nusaybin'de halkla bütçeyi konuştu
13:46 İlçe seçim müdürü taciz suçundan tutuklandı
13:46 Buldan: Kürt çocuklarını panzerle ezerek mi sorunu çözüyorsunuz?
13:06 Şenyaşar ailesi için İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuru
12:49 HDP’li Mamedoğlu'na hapis cezası
12:49 Kobanê Davası’nın 5’inci duruşması başladı: Tutuklular savunma yapmadı
12:20 Ferit Şenyaşar: 224 gündür medya bizi görmezden geliyor
12:19 Bilirkişi raporu: Esra Hankulu müdahaleyle kurtulabilirdi
12:06 KMMK: Eylül'de 8 kolber öldürüldü
11:54 Ceylan Ertem'den Salkım'a 'Karadağlı' yanıtı: Sanatçı politik olabilir
11:08 Kadınlardan polis şiddetine yanıt: Boyun eğmeyeceğiz
10:39 YPG Sözcüsü: Efrîn'deki gibi tehlikeli anlaşma olabilir
10:29 4 çocuğu gözaltına alınan Mahmurlu anne: İnsanlık için ses çıkarın
09:48 Van’da öğrenciler yemek ve yurt zamlarını protesto etti
09:02 İdlib’e karşı Til Rifat ve Şehba pazarlığı
09:01 'Kobanê Davası'yla HDP'nin siyaset yapması engelleniyor'
09:01 Katı atık işçileri: Çalışmazsak ekmek yok!
09:00 Yazmasına el konulan anne: Kürtlerin renklerine tahammül edemiyorlar
09:00 Tohumda takas yerine asimilasyon
09:00 18 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:23 Fotoğrafçı Gizlenmiş yaşamını yitirdi
17/10/2021
22:39 Esad, Rusya heyetiyle Şam’da görüştü
22:00 Pedersen: Suriye’de yeni bir anayasa oluşturma konusunda anlaşmaya varıldı
20:52 Tatvan’da HDP kutlaması
20:18 Kocaeli’de erkek şiddeti
19:29 24 saatte 186 kişi daha hayatını kaybetti
19:24 Durakoğlu tekrar İstanbul Barosu başkanı seçildi
19:11 HDK: Sürekli ve ısrarlı bir çalışma bizi yeni yaşama götürür
19:05 ‘Kentler cinsiyetlendirildi’
18:01 TÜGVA'nın camide açıklama yapması tepki çekti
17:52 Sancar Mardin’de esnafın sorunlarını dinledi
17:49 Botan'da 'Özgürlük Zamanı' kampanyası sürüyor
17:31 MKM'ye konser yasağı protesto edildi
17:09 HDP Denizli'de kadınlarla buluştu
16:56 YPG, Savunma Bakanlığı’nın açıklamasını yalanladı
16:06 Bingöl’den ‘ekolojik kırımı durdurun’ çağrısı
15:59 Türkiye kökenli çeteye ait 3 ton kokain yakalandı
15:56 Bağımlılığa karşı bir araya geldiler
15:44 Amedspor deplasmanda berabere kaldı
15:42 ‘Sağlıklı kadın ve toplum için özgürlük şart’
15:20 Efrîn'de hamile bir kadın öldürüldü
15:07 Başaran: Engelleri kadın mücadelesiyle ortadan kaldıracağız
14:47 Oda değişimini kabul etmeyen tutuklular darp edildi
14:12 Adıyaman’da HDP’nin kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı
13:25 'Demokrasiye Çağrı' mitingi: Dimdik ayakta olduğumuzu göstereceğiz
13:19 Polisten Barış Anneleri'ne: Bayrak verelim HDP önünde oturun
13:12 Aydeniz ve Poyraz'dan Barış Anneleri'ne ziyaret
12:51 Erdoğan: Kılıçdaroğlu’nun açıklaması kamu düzenine tehdittir
12:16 Şenyaşar ailesi: Failler bir gün hesap verecek
11:41 Sancar: Savaşın değil barışın bütçesini yapalım
11:35 Irak’ta resmi seçim sonuçları açıklandı
11:04 Hasta tutuklu Yalçın pandemi gerekçesiyle tedavi edilmiyor
10:39 Oluç: Demokrasi ittifakının nasıl gerçekleşeceğini tartışıyoruz
10:09 HDP’li Tosun: Hiçbir güç halkın iradesini kıramaz
10:08 Dilek Doğan’ın ailesi dosyayı AİHM’e taşıyacak
09:54 Bölge kentlerindeki filyasyon durma noktasında
09:52 Mahkemede beraat alan KHK'li, defterdarlığa takıldı
09:51 Yüzde 98 engelli Bekir Güven: Cezaevleri hasta tutuklulara göre değil
09:16 Taliban yüzünden iki kez ülkesini terk etti
09:12 AKP’li başkanın firari akrabalarının polisle ilişkileri ortaya çıktı
09:10 Hastane yerine yüzme havuzu yapıldı
09:04 'Dolar uçuyor ama maaşlar yerinde duruyor'
09:02 Kitap gelirlerini SMA hastası Havin'e bağışladı
09:00 Koronaya yakalanan tutuklulara tarihi geçmiş ilaç
09:00 17 EKİM 2021 GÜNDEMİ
16/10/2021
23:44 Muhabirlerimiz ve gençlik üyeleri serbest bırakıldı
23:15 EŞİK siyasi partilere çözüm için acil 5 talep sundu
21:29 Babacan Şenyaşar ailesi ile görüştü: Mücadele etmek lazım
20:56 ÖHD üyesi Yamar: Tecrit içinde yeni bir tecrit yaratıldı