Üs bölgesindeki ormanlar ateşe verildi

img

DERSİM/DİYARBAKIR - Lice ilçesinde askerler üs bölgesinin çevrisindeki ormanları ateşe verdi. Ovacık ilçesinde bombardıman sonucu çıkan yangına bölgesine giden HDP'liler ise engellendi. 

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Sevqu (Yaylagünü) ve Xezku (Otlubahçe) köylerinin dağlık kesimlerinin dün askeri uçak ve helikopterlerin bombardımanı sonucu orman yangını çıktı. Sık ormanların bulunduğu bölgede yangının hızla büyürken, şu ana kadar yangına bir müdahalede bulunulmadığını ifade edildi.
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü ve HDP İl Eşbaşkanları Nurşat Yeşil ve İbrahim Kasun, sabah saatlerinde yangının çıktığı Xezku köyüne gitmek istedi. Ancak ilçe çıkışında askerlerce durdurulan HDP’liler, “güvenlik bölgesi” gerekçesiyle gidişleri engellendi.
 
KARAKOL ÇEVRESİNDE YANGIN
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Derkam (Duru) Mahallesi’nde ise Jandarma Karakolu’nun bulunduğu ağaçlık alanda yangın çıktı. Edinilen bilgiye göre, askeri üs çevresindeki ormanlık alanda yapılan atışlar sonucu yangının çıktığı ve müdahale edilmediği belirtildi. Yayılan yangının yerleşim yerlerine yakın olması sebebiyle yurttaşların kaygılı olduğu bildirildi.