HDP Nusaybin'de halkla bütçeyi konuştu

img
MARDİN - “Bütçe Buluşmaları” kapsamında Nusaybin’de ziyaretlerde bulunan HDP’liler, halkın ve esnafın sorunlarını dinledi ve çözüm önerilerini tartıştı.  
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Bütçe Buluşmaları” kapsamında düzenlediği buluşmaların bugünkü adresi Mardin’in Nusaybin ilçesi oldu. Milletvekilleri Ebru Günay, Pero Dündar, Garo Paylan, Necdet İpekyüz ve Rıdvan Turan’ın aralarında olduğu heyet, Nusaybin’de halk ve esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Esnafla ekonomiye dair yapılan sohbetlerde önemli diyaloglar yaşandı. 
 
Esnaflar fiyatların yüksek olmasından ve iş yapamamaktan dert yanarken, iktidarın ekonominin iyi olduğu yönündeki söylemlerine tepki gösterdi. İşlerinin iyi olmadığını ifade eden bir esnaf ile HDP’liler arasında “İyi olmasını istiyoruz. Ama söylemekle olmuyor. Memleketimiz bir türlü ayakları üzerine kalkamıyor. Siz uzaksınız. Biz buradayız. Biz burada yaşıyoruz. Derdimizi anlıyorsunuz aslında. Biz burada iyi şeyler görmedik” ifadelerini kullandı. 23 yaşında olduğunu belirten esnaf, bu yaşta 4 ayrı kredi ödemesi yapmakla uğraştığını söyledi ve şunları ekledi: “Genç olduğum için desteğin çok olması gerekiyor ama bir destek göremiyoruz. 23 yaşındaki bir gencin 4 kredi ödemesi normal değil. Ben bugünü görüyorum yarını göremiyorum. Ülke uçuyor doğrudur. Ama onlar uçuyor.” 
 
Elinde senetle heyeti karşılayan bir başka esnaf ise, ekonomik durumlarının iyi olmadığını ifade ederek, korktukları için fazla konuşamadıklarını söyledi. Borcu olmayan kimse kalmadığını dile getiren esnaf, ne yapacaklarını bilemez halde olduklarını vurguladı.  
 
‘HER ŞEYLERİ YALAN’
 
Bir kadın da, baskı altında olduklarını ifade ederek, birlikte mücadele ederek başaracaklarına inandığını söyledi. Heyetin ekonomiye dair iktidarın “olumlu” sözlerini hatırlattığı kadın, “Hepsi yalan. Her şey gözler önünde. İnsanlarımız kör veya sağır değildir. Gerek ki; onlar da görsünler. Kendilerini kör sağır yapıyorlar. Her şeyleri yalan. 5 çocuğum var. Ne iş var. Ne gelir. Çocuklarımıza iş yok. Ne fabrika var ne bir şey. Her şeyleri yalan. Evimiz kendimize ait idare edebiliyoruz. Çocuklarımız hepsi boşta. İş olsa neden çocuklarımız başkalarının memleketine gitsinler. Her şeyleri yalan. Yalan söylüyorlar. Sağ oldukça bizi kandırdıklarını sanacaklar. Biz toprağımızda kalacağız, ta ki başarana kadar” karşılığı verdi. 
 
‘HALK PERİŞAN’
 
İktidarın ekonomiye dair açıklamalarının hatırlatıldığı emekli bir yurttaş da, “Meclis hiçbir şeyi açıklamıyor. Millet hepsi aç. Meclis bunu açıklamıyor. Ben emekliyim ben geçimimi sağlayamıyorum. Sadece emekliler perişan değil, bütün halk perişan” dedi. 
 
‘ONLARA YAKIN OLANLAR UÇUYOR’
 
Bir başka esnaf da herkesin mağdur olduğunu ifade ederek, halkın alım gücünün olmadığını, marketlerde her şeyin fiyatının ikiye katlandığını ifade etti. Esnaf, Türkiye ekonomisinin değil, iktidara yakın olanların uçtuğunu dile getirdi. esnaf, Sınır kapısının açık olduğu dönemde esnafın durumunun biraz daha iyi olduğunu dile getiren esnaf, pasajlarındaki esnafın yarısına yakınının kapattığını söyledi. Esnaf, faturalarını ödeyemez duruma geldiklerini dile getirdi. Bir başka esnaf da, “Bizden almasınlar da vermesinler de” derken, domates fiyatlarının Nusaybin gibi bir yerde 7 liraya yükseldiğini söyledi. 
 
 ‘SANKİ AMERİKA’YIZ’
 
 Kadın bir esnaf ise, kirasını dolar ile ödemek zorunda kaldığını, günlük bin lira masrafı olduğunu söyledi. Malzeme fiyatlarının arttığını kaydeden kadın esnaf, “Malum biz Amerika’yız benim kiram 4 bin 500 dolardır” dedi.  
 
Buluşmada Paylan, birlikte mücadele ile AKP iktidarını göndereceklerini ifade ederken, iktidarın gidişinin yakın olduğunu söyledi. Yurttaşlar, HDP’li heyeti alkışlarla uğurladı.