HDP’li Tosun: Hiçbir güç halkın iradesini kıramaz

img
DİYARBAKIR - “HDP’liyiz, her yerdeyiz” kampanyası kapsamında halk buluşmalarına devam HDP'li vekillerden Remziye Tosun, partilerine dönük kirli politikaların farkında olan halkın AKP'nin gidişiyle rahat bir nefes almayı beklediğini ifade etti.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin 11-12 Eylül’de Ankara’da yaptığı Parti Meclisi (PM) toplantısı sonrası alınan kararla “HDP’liyiz, her yerdeyiz” kampanyası kapsamında halkla bir araya gelmeye devam ediyor. Buluşmalarda siyasetçiler, ülke siyaseti, yargı, ekonomi, dış politika, hak ihalleri gibi konularda bilgilendirmelerde bulunulup, halkın görüş ve önerilerini dinliyor. 
 
Diyarbakır’da HDP il ve ilçe yönetimleriyle birlikte sahaya inen Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, kampanya kapsamında düzenledikleri halk buluşmalarından izlenimlerini paylaştı. Tosun, partilerine dönük saldırıların geliştiği günlerde başlattıkları kampanya kapsamında ilçelere bağlı yüzü aşkın köyde halkla bir araya geldiklerini ifade etti. 
 
DEKLERASYON HALKA ANLATILIYOR
 
Buluşmalarda halkın HDP’yi sahiplenişine tanık olduklarını dile getiren Tosun, partilerinin “Adalete, Barışa Çağrı Deklarasyonu” başlıklı 11 maddelik “Demokrasi Tutum Belgesi” nin ardından çalışmaların daha verimli ve heyecanlı bir hal aldığını kaydetti. Tosun, buluşmalarda Türkiye'de mevcut siyasi anlayışı ve sistemi değiştirmek amacıyla kamuoyuna deklare ettikleri “Demokrasi Tutum Belgesi” ni de anlattıklarını ifade etti. 
 
Tosun, halkın HDP’nin deklerasyonunun var olan sorunlara ışık tutacağının farkında olduğunu belirterek, “Halk, mevcut iktidarın artık sallantıda olduğunu ve HDP’nin biraz daha yüklenmesi halinde düşeceğini, AKP’nin gidişi halinde ise ülkeye demokrasinin geleceği inancında" dedi.
 
ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ 
 
Halkın yine Kürt ulusal birliğinin sağlanması yönünde beklentisinin olduğunu paylaşan Tosun, "Ulusal birliğin sağlanması halinde artık bazı sorunların çözüleceğine inanıyorlar. Tabi yaptığımız toplantılarda en öne çıkan konu ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ki tecritti. Öcalan’ın artık serbest kalması çağrıları vardı. Öcalan’ın özgür olup Ortadoğu’da artık rol ve misyonunu oynamasını istiyorlar. Cezaevlerinde tutuklular üzerinde işkence ve hak ihlalleri olmasından dolayı dayanışmanın olması gerektiği konusunda talepleri de vardı” diye belirtti.
 
HALKIN GÜCÜ KIRILAMAZ 
 
HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davanın halkın öfkesine neden olduğunu aktaran Tosun, ziyaretlerde halkın kendilerine “Olası yönelimlere karşı biz yine buradayız” dediğini, partilerinin Kobane Davası bahanesiyle kapatılmak istenmesini ise “kumpas” olarak değerlendirdiklerini paylaştı. Tosun, “Halk her şeyin farkında. HDP’ye kumpas kurarak kapatma girişimleri artık boşa düştü. Bunu gördük. Hiçbir güç halkın iradesini kıramaz” ifadelerini kullandı. 
 
Buluşmalarda daha önce AKP’ye oy vermiş seçmenlerle de bir araya geldiklerini söyleyen Tosun, bu seçmenlerin kendilerine “Elimiz kırılsaydı da oy vermeseydik, şimdi bu halde olmazdık” dediğini aktardı. Tosun, sözlerine şöyle devam etti: “AKP artık bölgede bitmiştir, kesinlikle oy alamaz. Bunu bize AKP’ye oy vermiş yurttaşlar söylüyor. İnsanlar ülkenin nasıl kaosa sürüklendiğini görüyor. Halk bize ‘AKP bize ölümlerden, zindanlardan, sürgünlerden başka bir şey getirmedi’ diyor. Köylüler, ‘Ülkede eğitim, sağlık ve ekonomi, ekoloji çökmüş’ diyordu. İnsanlar artık 20 yıllık iktidarı bütün çıplaklığı ile görüyor, kabul etmiyor. Halk 20 yıllık iktidarın halkı açlıkla terbiye ettiğini, biat ettirdiğinin farkında. AKP’nin gideceğine yüzde yüz eminler. AKP’nin gidişiyle artık daha rahat bir nefes alacağını söylüyor.” 
 
MUHTARLARIN AKTARIMI 
 
HDP'li Tosun, buluşmalarda bir araya geldikleri köy muhtarlarının, AKP'li yöneticilerin bölgede düzenledikleri miting ve benzeri programlara kendilerini zorla götürmek istediklerini aktardıklarını belirterek, “Öyle ki bu programlara katılmayan muhtarlar hakkında soruşturma ya da yaptırım uygulanıyormuş” diye kaydetti.
 
MA / Ergin Çağlar