Göle'de ağaç kıyımı: Devletin ormanıdır keser

img

ARDAHAN - Göle ilçesine bağlı Köprülü beldesindeki yaylalarda devam eden orman kesimine karşı bölgeye giden Serinçayır Köyü Derneği Başkanı Acar Dağ, askerlerce toplantılarına izin verilmeyerek tehdit edildiklerini söyledi.

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Köprülü beldesindeki Canibeğ ve Serinçayır yaylalarındaki ağaç kıyımı devam ederken, Serinçayır Köyü Derneği üyeleri, bölgeye gidip köylülerle bir araya gelmek istedi. Serinçayır köyüne giden Dernek Başkanı Acar Dağ ve beraberindekilerin, jandarma tarafından engellenerek tehdit edildiği belirtildi. 
 
TOPLANTIYA İZİN VERİLMEDİ
 
Dernek Başkanı Dağ, Erzurum Havalimanı'na iner inmez takibe alındıklarını ve köye ulaştıklarında köyün askerler tarafından ablukaya alındığını ifade etti. Serinçayır, Samandöken, Köprülü, Duramçam köylerinin girişlerinin jandarma tarafından kapatıldığını belirten Dağ, “Biz köyde yasal olan hakkımız kullanarak köylülerimizle bir toplantı yapmak istedik. Köylülerin toplandığı alanı jandarma bastı ve hiçbir gerekçe belirtmeden ‘burada toplantı alamazsınız’ dedi. Toplantının valilik ve komutanın emri ile yasaklandığını söylediler. Daha sonra karakol komutanı beni arayarak, ‘biz toplantıya izin vermiyoruz. Siz de hemen köyü terk edin. Bir daha da köye giremeyeceksiniz’ dedi. Hiç bir sebep olmadan bir karakol komutanı bir vatandaşı köyünden çıkarabilir mi?” diye sordu. 
 
ASKER: DEVLETİN ORMANIDIR KESER
 
Köyde kaldıkları 3 gün boyunca her evinin önünde bir jandarma aracının bekletildiğini ve 24 saat boyunca askerlerin köyde nöbet tutuğunu ifade eden Dağ, ormanlık bölgeye gitmek istediklerinde ise yine jandarma tarafından engellendiklerini belirtti. Karakol komutanın kendisine, “sen burada durmayacaksın, köyü terk edeceksin. Devletin ormanıdır keser” şeklinde ifadeler kullandığını kaydeden Dağ, “Bıktırma politikalarına devam ettiler. Bizim bireysel ve derneğimize ait olan sosyal medya hesaplarımızı incelemeye aldılar. Komutan bize, ‘ben bu sayfalarda bir şey yakalarsam sizin canınızı yakacağım. Siz burayı terk etmezseniz sizi mahvedeceğim’ gibi tehditlerde bulundu. Her gittiğimiz yere jandarma peşimizden geliyordu” diye konuştu. 
 
‘ORMANLARIMIZ YOK OLACAK’
 
Köyde bulundukları süre içerisinde askerlerin evlerin önünde nöbet tutmasından dolayı tedirgin olduğunu belirten Dağ, köyde olağanüstü hal durumunun yaşandığını söyledi. Dağ, “Biz de köydeki insanlarımızın daha fazla rahatsız ve tedirgin olmaması için köyde çıkma kararı aldık. Bizim eylem yapma ve ormanlarımızı koruma yasal hakkımızdır. Buna kimse engel olamaz. Bizim ormanlarımızı devlet bir yandan, kaçak kesim yapan kişiler bir yandan yok ediyor. Orda yaşayan insanlar olarak baskılara boyun eğersek kalan ormanlarımız da yok olacak” ifadelerini kullandı.