Halk valiliği yalanladı: Kimse bizimle görüşmedi

img

BİNGÖL- Bingöl’de köylüler, valiliğin Karacehennem ormanlarındaki ağaç kesim çalışmalarının köylülerle yapılan görüşmeler sonucu başlatıldığına dair açıklamasını yalanladı. 

Karlıova ilçesine bağlı Kızılağaç, Aynik (Meşeli) ve Çatak köylerindeki Karacehennem ormanlarındaki ağaç kesimi, 7 Ekim’den bu yana sürüyor. Karacehhennem ormanlarındaki ağaç kesimine ilişkin dün yazılı açıklama yapan Bingöl Valiliği, ormanların gençleştirilmesi amacıyla ağaçların kesildiği ve kesim çalışmalardan önce köylülerle görüşüldüğünü ileri sürdü.
 
Valilik, açıklamasında “Söz konusu bölmede bulunan meşe ağaçları kesim çağına gelmiş olduğundan, sağlıklı fertler elde etmek, ormanların gençleştirilmesini ve devamlılığını sağlamak için rutin çalışmalar kapsamında kesim işlemleri yapılmaktadır. Yapılan çalışma ile kurumaya yüz tutmuş orman alanının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, ormanlarımızın koruma kullanma dengesi içinde halkımızın hizmetine sunulması için ilgili bölmede yapılan çalışmalara bölge köylüleri ile görüşülerek başlanıldığı bilgisi, kamuoyuna sunulur” denildi.
 
KÖYLÜLER VALİLİĞİ YALANLADI
 
Valiliğin açıklamasının gerçeği yansıtmadığı, askerlerin “güvenlik” gerekçesi ile ağaçların kesildiği yönünde kendilerine beyanlarda bulunduğunu ifade eden köylüler, kendileriyle hiçbir şekilde görüşme yapılmadığı ve toplantı gerçekleştirilmediğini belirtti. Ağaç kesimine karşı olduğunu dile getiren Kızılağaç köy sakini Belkisa Bilgili, “Bugün ormanlarımızı kesip yakan yarın bizi de yakar. Evimizi yaksınlar ama ormanlarımızı yakmasınlar” şeklinde tepkisini dile getirdi.
 
'VAZGEÇMEYECEĞİZ'
 
Kendilerinden habersiz bir şekilde orman kesimine başlandığına dikkat çeken Hazal Saim, “Ölümü göze alırız ama ağaçlarımızdan, ormanlarımızdan vazgeçmeyiz. Bu hainliği bizlere yapmasınlar. Bugüne kadar bu ormanları koruduk şimdi bunu ormanları kesmeyi bıraksınlar” şeklinde konuştu.
 
Ormanların insanlar için yaşam alanı olduğunu kaydeden Raibe Çelikbilek ise, “Ormanlar insanlar için yaşamdır. O ormanları kestiklerinde bizler burada ne yapacağız? Antalya yandığında onların yüreği nasıl yandıysa, bizlerinde yüreği öyle yanıyordu. Bu topraklar ve ormanlar bizimdir, bize hakaret etmeyi bıraksınlar” diye konuştu.
 
TALAN VE HIRSIZLIK 
 
Ağaç kesiminin talan olduğunu ve yapılan kıyımın hırsızlık olduğunu vurgulayan İkram Kani de, tepkisini şöyle dile getirdi: “Bizi geride bırakmaya, aç bırakmaya ve kendilerine muhtaç olmamızı istiyorlar. Amaçları budur; bu yüzden ormanlarımızı karışıyorlar. Köy bizim, doğa bizim, orman bizim ne arıyorlar burada? Çalıyorlar, satıyorlar. Bizlere karışmasınlar, artık onların yüzünden köyümüzde rahat değiliz, evimizden doğru düzgün çıkamıyoruz. Bugüne kadar devletin bir şeyini görmedik; biz devletten bir şey almadık, o da bizden almasın.”