Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad: Türkiye işgalinin son bulmasının vakti geldi

img
HABER MERKEZİ - Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, yabancı güçlerin varlığını eleştirerek, “Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki askerlerini çekmesinin ve işgalin son bulmasının vaktinin geldiğini” söyledi. 
 
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, topraklarındaki yabancı güçlerin varlığını eleştirerek, Türkiye'nin askerlerini çekmesi ve işgalin son bulmasını istedi. Aynı zamanda ABD’nin de askerlerini geri çekmesini yineleyen Mikdad, Beşar Esad'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Moskova'da yaptığı son görüşmeyi “bugüne kadarki en iyi ziyaret” olarak niteledi.
 
'RUSYA'YA GÜVENİYORUZ'
 
Gazeteduvar’ın Suriye'de yayımlanan El Vatan gazetesine dayandırdığı haberde, Mikdad, Esad'ın Moskova ziyareti ve Rusya'yla genel olarak ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Şam yönetiminin “terörle mücadelenin gerektirdiği öncelikler konusunda Rusya'yla görüş ayrılığı yaşamadığını” belirten Mikdad, Rusya'yla ilişkileri hakkında şu ifadeleri kullandı: "Dostlarımıza birkaç sebepten ötürü güveniyoruz. Öncelikle, BM Şartı'na, uluslararası ölçütlere ve uluslararası siyasette çok kutupluluğa bağlılar. İkincisi, terörizme karşı ciddi eyleme inanıyorlar."
 
'ESAD'IN EN İYİ ZİYARETLERİNDEN BİRİ’
 
Mikdad, Putin'in Esad'ı Moskova'da ağırladığı ve “Suriye'deki asıl sorunun yabancı güçler olduğunu” söylediği görüşmeye de değindi. Suriye Dışişleri Bakanı, Esad'ın bu ziyaretini “en iyi ziyaretlerden biri” olarak değerlendirerek, Moskova'nın kendilerine “terörle mücadelede sınırsız destek verdiğini” söyledi.
 
'TÜRKİYE'NİN ÇEKİLMESİNİN VAKTİ GELDİ'
 
Söyleşide, ülkesinin topraklarındaki Türk ve Amerikan askerlerini eleştiren Mikdad, “Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki askerlerini çekmesinin' ve 'işgalin son bulmasının ardından Suriye ile normal ilişkileri garanti eden bir çözümü desteklemesinin vaktinin geldiğini” belirtti. ABD'ye de Suriye'deki güçlerini çekme çağrısında bulunan Mikdad, "Amerikalıları ülkemizden gitmeye ikna etmek için birçok yolumuz var, dolayısıyla kayıp vermeden gitmelerini öneririm" dedi.
 
'ASIL DÜŞMANIMIZ İSRAİL'
 
Mikdad söyleşinin devamında, Arap ülkeleriyle son dönemde yaşadıkları yakınlaşmayı da ele aldı. Bu yakınlaşmanın Arap ülkelerinin yararına olacağını ifade eden Mikdad, "Asıl düşmanımız Arap ülkeleri değil, İsrail oluşumu" ifadelerini kullandı. Suriye Dışişleri Bakanı, Şam yönetiminin iç savaş sırasında Arap ülkeleriyle yaşanan gerilimi kapatmaya ve ilişkileri onarmak için yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu da belirtti. 
 
ESAD: YASADIŞI YABANCI GÜÇLERİN VARLIĞINA SON VERİLMELİ
 
Öte yandan, İran basını da Esad'ın dün Şam'da görüştüğü İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'a, “Suriye topraklarındaki yasadışı yabancı güç varlığına son verme gerekliliğini” vurguladığını yazdı. Buna göre Esad, “Suriye topraklarının tamamı özgürleştirilene dek terörle mücadelenin devam edeceğini” söyledi.